V utorok 8. apríla zverejnili bilingválne gymnáziá (a aj všetky ostatné talentové odbory) výsledky prijímacích skúšok, ktoré sa konali v uplynulých dvoch týždňoch. V Cielene už niekoľko rokov spracúvame štatistiky o počtoch žiakov, ktorí sa na bilingválne gymnáziá v Bratislave hlásia, koľko tried otvárajú, sledujeme percentuálnu šancu na prijatie i ďalšie metriky. Získané dáta umožňujú rodičom a žiakom spraviť naozaj informované rozhodnutie o výbere strednej školy. Zároveň poskytujú obraz o tom, v akom stave je bratislavské školstvo.
V Bratislave máme aktuálne 12 štátnych, 2 cirkevné a niekoľko súkromných bilingválnych gymnázií. Niektoré školy ponúkajú viac bilingválnych programov – pre štátne a cirkevné je to dokopy 10 anglických, 2 nemecké, 2 ruské, 1 taliansky, 1 francúzsky a 1 španielsky program.
Čo sme zistili z výsledkov prijímačiek v tomto školskom roku?
Celkový počet žiakov na prijímačkách na bilingválne gymnáziá v Bratislave
Dokopy v tomto školskom roku bratislavskí ôsmaci a deviataci napísali vyše 7000 prijímacích testov na bilingválne gymnáziá. Môže sa jednať o cca 3500 – 4000 žiakov, nakoľko väčšina z nich si môže podať a teda podáva prihlášku na dva talentové odbory.
Najviac účastníkov na prijímacích skúškach na bilingválne gymnázium
Najviac žiakov písalo prijímacie pohovory na jeden bilingválny program na Gymnázium Jána Papánka (Vazovova), kde vôbec prvýkrát absolvovalo prijímacie skúšky viac ako 600 žiakov. Ešte o niečo viac sa však potrápili organizátori na Bilíkovej, kde prijímačky zo všeobecných študijných predpokladov a všeobecných jazykových schopností na anglický a nemecký program dokopy písalo až 880 žiakov. Na Metodovej, kde ponúkajú bilingválne štúdium nielen vo francúzskom, ale aj anglickom bilingválnom programe spolu žiaci písali 887 prijímacích testov (vrátane prestupových skúšok).
Pravdepodobnosť prijatia na bilingválne gymnázium
Opäť sa nám potvrdilo, že žiaci majú najväčší záujem o anglické bilingválne programy. Najnáročnejšie bolo dostať sa na anglický bilingválny program na Vazovovej, kam sa dostalo len 4,70 % žiakov, ktorí sa zúčastnili prijímačiek (teda zo 100 hlásiacich sa žiakov ich prijali menej ako 5). 588 žiakov obišlo zatiaľ naprázdno, no, samozrejme, je šance, že sa miesta uvoľnia, ak prijatí potvrdia nastúpenie na iný talentový odbor alebo sa rozhodnú absolvovať prijímačky aj na štvorročné gymnázium. Na druhom mieste je Pankúchova (AJ program) s 5,47 % prijatých žiakov a na treťom Metodka (AJ program) s 5,57 % prijatých žiakov.
Na druhej strane, najväčší podiel prijatých žiakov vidíme tradične na súkromných gymnáziách (20 – 96 %), cirkevných školách, bilingválnych gymnáziách mimo centra Bratislavy a na gymnáziách s ruským bilingválnym programom.
Koľko percent stačí na prijatie na bilingválne gymnázium?
Zaujímavé je, že na Spojenej škole Sv. Rodiny (Gymnázium Gercenova) mal posledný prijatý žiak oproti prvému prijatému 91,45 % z jeho počtu bodov (ak berieme, že prvé miesto má 100 % – maximálny počet bodov, čo niekto získal). Na druhej strane, na Einsteinovej stačilo na prijatie 59,59 % oproti prvému miestu, na Vazovovej 64,11 % a na Grosslingovej 68,39 %. Dôvody môžu byť rôzne, napríklad náročné testy, ktoré zvládli len niektorí žiaci, ale aj veľa bonusových bodov z olympiád či certifikátov ktoré dokázali posunúť žiaka na vyššie priečky. Z niektorých listín sme dokázali vyčítať, že žiak mohol za olympiády, súťaže a certifikáty pokojne až 30 – 40 % bodov navyše. Mnohé z gymnázií už v súčasnosti vôbec neberú do úvahy prospech žiaka, no na niektorých sa body za „dobré známky“ pohybovali okolo 10 % z počtu bodov z prijímacích testov.