Stres pred prijímačkami môže byť pre žiakov a žiačky veľmi náročný. Dokonca môže mať vplyv nielen na samotný výsledok prijímačiek, ale aj na ich fyzické aj duševné zdravie. Tu je niekoľko spôsobov, ako žiakom pomôcť zvládnuť túto situáciu a minimalizovať stres.
Čo je vlastne stres?
Stres je psychologická a fyziologická reakcia organizmu na vnímaný tlak, ktorý vyžaduje fyzickú, emocionálne alebo kognitívne náročnú situáciu. Tento tlak môže pochádzať z vonkajších udalostí, ako sú práca, škola, rodinné záležitosti, alebo z vnútorných faktorov, ako sú osobné očakávania, samotným sebou vnímané povinnosti alebo obavy.
Stres spúšťa v tele sériu fyziologických reakcií, vrátane uvoľňovania hormónov, ako je kortizol a adrenalín, ktoré pripravujú organizmus na reakciu „boj alebo útek“. Krátkodobý stres môže byť užitočný, pretože môže zvýšiť pozornosť a výkonnosť v krátkodobých situáciách, ale dlhodobý stres môže mať škodlivé účinky na zdravie.
Predprijímačkový stres
Stres pred prijímačkami na strednú školu môže nadobudnúť obe podoby – krátkodobý (tesne pred a počas prijímačiek) aj dlhodobý stres (strach z neúspechu, budúcnosti, sklamania, rodičov…). Psychológia rozlišuje dva odlišné typy stresu: distress a eustresss
Distress označuje negatívny, nepriaznivý stres, ktorý má škodlivý vplyv na fyzické, emocionálne alebo duševné zdravie. Je to ten typ stresu, ktorý je spojený so znepokojením, úzkosťou, bolesťou alebo nepríjemnými emocionálnymi reakciami. Príklady zdrojov distressu môžu zahŕňať finančné problémy, rozchody, choroby alebo straty.
Eustress je pozitívny, konštruktívny stres, ktorý má stimulačný a motivačný vplyv na jednotlivca. Na rozdiel od distressu, eustress môže mať pozitívny vplyv na výkon, zvýšiť motiváciu a zlepšiť výkonnosť. Príklady eustressu môžu zahŕňať svadbu, dovolenku, nové výzvy v kariére alebo športe, ako aj naše prijímačky. Je dôležité, aby sme ako dospelí rozumeli, že stres, ktorý naše deti prežívajú pri takto dôležitej udalosti má svoje opodstatnenie.
Čo robiť ako rodič, keď dieťa pociťuje stres?
1. Podporte a povzbuďte: Uistite svoje dieťa, že ho máte rád/a bez ohľadu na jeho výsledky prijímacích testov. Podporujte ho a povzbudzujte ho, aby robilo svoje najlepšie, ale zdôraznite, že hodnota dieťaťa nie je závislá od výsledkov testov, monitoru či prijímačiek. Výkon a porovnávanie dieťaťa nemá nič spoločné s bezpodmienečnou rodičovskou láskou.
2. Vytvorte pozitívnu atmosféru: Vytvorte v domácnosti pozitívnu atmosféru, kde je miesto pre relaxáciu a zábavu. Uistite sa, že vaše dieťa má čas na hranie, kamarátov, pohyb, relaxáciu a spánok.
3. Nenútený zdravý životný štýl: Ponúknite (nenúťte) svojmu dieťaťu zdravý životný štýl tým, že mu poskytnete vyváženú a chutnú stravu, podporíte ho v cvičení a zabezpečíte dostatok spánku.
4. Buďte nablízku, no nevnucujte sa: Informujte svoje dieťa o tom, že ak sa chce porozprávať, vyjadriť svoje obavy, počúvať rady, precvičiť učivo, opraviť prijímacie testy s vami, ste tam pre neho. Nič zo spomínaných krokov nerobte nasilu a nútene. Pokiaľ správanie rodiča nebude stabilné a uvoľnené, nemôžeme to očakávať ani u dieťaťa.
5. Pomôžte im nájsť spôsoby relaxácie a sami buďte ,,v pohode‘‘: Ak dieťa vykazuje známky vysokého negatívneho stresu, skúste ho sprítomniť krátkymi výrokmi o tom, čo sa teraz deje vo fyzickom svete okolo. Napríklad: sedíš na stoličke, pod nohami máš pevnú podlahu, tento vankúš sa dobre stláča, fúka studený vietor…
Učiť dieťa techniky relaxácie na poslednú chvíľu môže byť zbytočné. Meditácia, hlboké dýchanie, joga alebo cvičenia proti stresu – tieto techniky sú efektívne z dlhodobého hľadiska, nie pokiaľ vychádzajú z vystresovaného rodiča, ktorý sa rýchlo pokúša zmierniť stres dieťaťa (dosiahnete opak).
6. Zamerajte sa na proces, nie na výsledok: Učte svoje dieťa, že je dôležité investovať čas a úsilie do procesu učenia sa a rastu, nie len na dosiahnutie určitého výsledku. Týmto spôsobom môžete pomôcť zmierniť tlak na výsledky testov.
Je dôležité si uvedomiť, že každé dieťa je jedinečné a môže reagovať na stres rôzne. Úlohou rodiča je byť dostupný, trpezlivý a flexibilný v prístupe a poskytnúť dieťaťu podporu a lásku, ktorú potrebuje na zvládnutie tejto náročnej situácie.
Zakázané výroky
Pripájame aj niekoľko skutočne neužitočných výrokov, ktoré nikdy nikomu nepomohli, hoci pravdepodobne ich budete chcieť svojmu dieťaťu odovzdať:
- To je v pohode!
- Bude to dobré!
- Nebuď v strese! Uvoľni sa!
- Čo ti (zase) je?
- Ja keď som robil/a prijímačky…
- Choď spať/ choď sa učiť/ choď cvičiť / oddýchni si!
- Keď to zvládol sused, zvládneš to aj ty!
- Veď si sa učil/a! Veď si nad tým toľko sedel/a!