Kariérové poradenstvo a voľba SŠ a VŠ
V rámci výchovno-vzdelávacieho procesu, teda počas školskej dochádzky, žiaci a študenti stoja pred dvoma voľbami:
- prvá smerová voľba – súvisí s výberom strednej školy,
- druhá smerová voľba – súvisí s výberom vysokej školy.
Čo je kariérové poradenstvo?
Školský zákon (245/2008) vymedzuje činnosti kariérového poradenstva ako samostatné činnosti v rámci činností psychologického a výchovného poradenstva. Ide o diagnostickú činnosť, výchovnú činnosť, poradenskú a informačnú činnosť a koordinačnú činnosť.
Pre koho je kariérové poradenstvo určené?
Kariérové poradenstvo slúži žiakom:
- piatych ročníkov ZŠ pri otázke výberu osemročného gymnázia,
- siedmych a ôsmych ročníkov ZŠ pri otázke výberu bilingválneho gymnázia,
- ôsmych a deviatych ročníkov pri otázke výberu strednej školy alebo štvorročného gymnázia,
- maturantom pri otázke výberu povolania alebo vysokej školy.
Čo je cieľom kariérového poradenstva?
Kariérové poradenstvo má hlavný cieľ, ktorým je najmä zosúlaďovanie kariérového vývinu žiaka s jeho individuálnymi predpokladmi a záujmami a potrebami trhu práce. Ďalšie ciele, ktoré má je zabezpečovanie spokojnosti s výberom strednej a vysokej školy.
V Cielene v rámci kariérového poradenstva ponúkame prehľad bratislavských stredných škôl, osemročných gymnázií, bilingválnych gymnázií, štvorročných gymnázií a vysokých škôl. Vieme, že pre žiakov a rodičov je dôležité urobiť správnu voľbu strednej školy. Žiaci aj rodičia sa na nás často obracajú s nasledujúcimi otázkami:
- Ako si vybrať gymnázium?
- Ktoré gymnázium je pre mňa vhodné?
- Aké bilingválne gymnáziá sú v Bratislave?
- Koľko žiakov sa hlási na to-ktoré gymnázium?
- Koľko tried otvárajú na tomto gymnáziu?
- Z čoho budú prijímacie pohovory na gymnázium?
- Ako sa pripraviť na prijímačky na gymnázium?
Odpovede na tieto otázky môžete získať prostredníctvom kariérového poradenstva v Cielene s našou pani psychologičkou. Termíny pre kariérové poradenstvo sú vždy individuálne a navštíviť nás môžu rodičia, žiaci či starí rodičia, a to spolu aj samostatne.
Počas poradenstva sa dozviete, z akých škôl si vlastne môžete vyberať, aké sú rozdiely medzi nimi, koľko žiakov majú v pláne zobrať, kde sa školy nachádzajú, z čoho sa píšu prijímačky a aj to, aký záujem býva na vami vybranú školu. V prípade záujmu o overenie potenciálu, úrovne vedomostí z matematiky, slovenského jazyka, anglického jazyka, všeobecných študijných predpokladov a jazykových schopností je možné aj individuálne testovanie a diagnostika žiakov v trvaní 3-4 hodiny. Žiaci a rodičia po absolvovaní stretnutia dostanú odporúčania pre ďalšiu prípravu, prípadne usmernenia pre efektívne riešenie ich situácie.