Ako limitovať čas strávený s digitálnymi technológiami?

Podľa štúdie spoločnosti Deloitte z roku 2018 si denne kontrolujeme mobilný telefón približne 50-krát. Dokonca 70% mladých ľudí vo veku 18-24 rokov tak robí aj popri pozeraní filmu, nakupovaní a podobne. Napriek tomu, že sú mobilné telefóny veľmi prospešné, existujú obavy z nadmerného používania. Čo teda spraviť pre to aby sme trávili menej času za našimi mobilmi?

 

Vypni si upozornenia

Zvukové a vizuálne upozornenia nás neustále lákajú ku kontrole pri každom pípnutí, bliknutí. Je prirodzené, že sme zvedaví a chceme vedieť čo a kto práve poslal správu a pod. Pokiaľ teda nebudeme vedieť, že nám prišla, nebude nás lákať zistiť jej obsah.

Nehľadaj všetko na internete

Ak sa stále spoliehame, že všetko nájdeme na internete, stráca sa naša schopnosť tvorivo myslieť a prichádzať na nové nápady. Väčšina informácií, ktorí si hľadáme na internete ani nie sú dôležité, často ide len o overenie alebo doplnenie informácie, ktorú nepotrebujeme. Takýmto spôsobom strácame svoj čas za digitálnymi technológiami a zbytočne sa zahlcujeme dátami.

Aplikácie

Dnes už máme aj aplikácie, ktoré nám pomáhajú znížiť čas, ktorý trávime na zariadeniach na zariadeniach. Tieto aplikácie nás informujú, koľkokrát sme v daný deň skontrolovali telefón, upozorňujú nás ak prekročíme svoj limit, na istý čas nám zablokujú telefón alebo aplikácie ako hry a podobne.  

× Potrebujete poradiť?